Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, w którym zielonogórzanie mogą bezpłatnie oddać zebrane w sposób selektywny odpady. Do PSZOK-u można przywieźć m.in.:

– czysty gruz
– makulaturę
– plastik /puszki aluminiowe/ butelki szklane
– złom
– tekstylia
– szkoło odpadowe (m.in. szyby okienne)
– odpady BIO
– czysty styropian
– sprzęt RTV/AGD
– opony.

Drugie życie śmiecia

Nowy PSZOK to nie tylko miejsce, w którym można oddać odpady. Do dyspozycji mieszkańców jest także Szperowisko, czyli miejsce, w którym niepotrzebne śmieci zamieniają się w potrzebne rzeczy. Coś, co dla kogoś jest już zwykłym śmieciem, dla kogoś innego może okazać się czymś bardzo przydatnym. Dlatego w Szperowisku będzie można znaleźć wszystko to, co przywożą mieszkańcy, czyli meble, foteliki samochodowe, drobną elektronikę czy książki. Będą tam także panele podłogowe, farby, tapety czy kafelki. Jest również tablica, na której będą pojawiać się ogłoszenia od zielonogórzan, którzy mają do oddania wersalkę, pralkę czy kosiarkę.

W Szperowisku będą dokonywane drobne naprawy rzeczy, które do trafiają do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jak działa Szperowisko?

  1. Do PSZOK-u trafia odpad
  2. Pracownicy ZGK dostrzegają w nim potencjał
  3. Dokonują drobnych napraw
  4. Przedmiot znajduje nowy dom i zyskuje drugie życie

Edukacja na wysypisku

Idea Szperowiska doskonale wtapia się w promowane przez Zakład Gospodarki Komunalnej wartości. Firma poprzez swoje działania namawia zielonogórzan nie tylko do segregacji, ale
i do wcielania w życie idei zero waste. Promuje także gospodarkę obiegu zamkniętego. Dlatego w nowym PSZOK-u nie mogło zabraknąć ścieżki edukacyjnej. W otoczeniu zieleni osoby odwiedzające Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będą mogły przypomnieć sobie dlaczego ważne jest sortowanie odpadów.

Modernizacja Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to 3 354 506,52 zł, z czego 2 311 935, 40 zł pochodzi z Unii Europejskiej.