Po raz kolejny ruszyliśmy na wojnę z kleszczami i komarami. Tym razem jednak sięgnęliśmy po potężną broń. W tym roku w walce pomogą nam naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Współpracę z UZ rozpoczęliśmy już w zeszłym roku. Dr Olaf Ciebiera i jego zespół wykona badania nad populacją kleszczy w Zielonej Górze. Dzięki temu dowiemy się czy opryski przynoszą zamierzony efekt.  Na początek naukowcy przyjrzeli się miejscom, w których wykonywane są opryski. Zastrzeżeń nie było, a dodatkowo wskazali kilka miejsc, o które warto akcję rozszerzyć. Po zakończeniu badań lista zostanie jeszcze raz zweryfikowana i dopasowana do otrzymanych wyników.

Opryskami, które ruszą 21 kwietnia 2021 r. zostanie objętych ponad 120 miejsc o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych. Będą wykonane dwa razy do roku bezpiecznym dla ludzi i zwierząt środkiem Astermet 200EC . Podobnie jak w ubiegłych latach będziemy pryskać m.in. przedszkola i żłobki, place zabaw, tereny rekreacyjne, parki czy cmentarze. Pracownicy firmy, która wygrała przetarg pojawią się również w Nowym Mieście.

 

fot. Łącznik Zielonogórski