11 maja już po raz 13. będziemy obchodzić Dzień Bez Śmiecenia. Akcja została zainaugurowana, aby edukować i zachęcać do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W tym roku Dzień Bez Śmiecenia jest obchodzony pod hasłem #ZaczynamOdSiebie. Chodzi o to, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska. Samorządy oraz firmy, które włączyły się w akcję będą pokazywać, jak możemy zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko:

  • po pierwsze UNIKAM produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy w zbędnych/nadmiernych opakowaniach i w związku z tym korzystam z pojemników wielokrotnego użytku,
  • po drugie PLANUJĘ przede wszystkim zakupy, najbliższe posiłki oraz przygotowuję potrawy wykorzystując produkty, które mam już w lodówce,
  • po trzecie SEGREGUJĘ, czyli pamiętam o wyrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników,
  • po czwarte WYKORZYSTUJĘ, czyli sprawdzam czy odpad, który chcę wyrzucić można jeszcze wykorzystać, czy można go sprzedać, oddać lub wykorzystać na nowo.

Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajdują się materiały (grafiki i quizy) pokazujące jak każdy z nas może wpływać na lepszy stan środowiska. Czy Wy segregujecie? Trzeba Was jeszcze do tego namawiać?